challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

8 vecí, ktoré ľutujú študenti po skončení univerzity

Niekedy si uvedomíme niektoré veci, až keď je neskoro – lepšie povedané, po vysokej škole. Absolventom ubehnú školské roky rýchlo ako voda. Môže sa tak ľahko stať, že niektoré veci im jednoducho nevyšli. Niekoľko bývalých študentov prezradilo, ktoré veci by na vysokej škole urobili, ak by mohli vrátiť čas. Ktoré to sú?

uprava

1. Študovali niečo, čo ich nenapĺňalo

Hoci si v 18. rokoch študenti vyberú odbor svojho štúdia, po ukončení vysokej školy to môžu oľutovať. Mnohí totiž študovali iba kvôli titulu či preto, aby ukojili túžby rodičov mať svoje dieťa na vysokej škole. Ak ste ešte len na vysokej škole a študujete niečo, čo vás nebaví, stojí za zváženie prehodnotiť celkové štúdium.

“V druhom ročníku na výške som si uvedomil, že si neviem predstaviť budúcnosť v odbore, ktorý študujem, a celkom som ľutoval, že som si nevybral medicínu, čo by síce bolo ťažšou cestou, no v podstate som o tom sníval už od detstva. Okolie ma však dosť odrádzalo, predsa len, mal som za sebou necelé dva roky štúdia a dostať sa na medicínu nie je najjednoduchšie. Napokon som teda doštudoval pôvodný odbor, v ktorom som si prácu aj tak nenašiel a robím niečo úplne iné. Som relatívne spokojný, no stále rozmýšľam nad tým, aké by to bolo, keby som predsa len počúvol seba a skúsil zmeniť školu..,.” prezradil jeden z vyspovedaných absolventov.

 

2. Nezúčastnili sa na Erasme

Iný spôsob života, semester v inej kultúre, osamostatnenie sa… toto všetko ponúka výmenný študentský program Erasmus. Väčšina ľudí, ktorí zažili Erasmus, to považuje za najlepší polrok v živote. Mnohí ľutujú, že sa ho nezúčastnili.

 

3. Nemali popri škole prácu

Po škole síce strávia študenti celý život v práci, no aj tak niektorí ľutujú, že nemali brigádu. Okrem toho, že by nemuseli pýtať peniaze od rodičov, by získali aj oveľa viac: pracovné návyky, kontakty a predovšetkým prax. Len diplom k budúcej vysnenej práci nepomôže.

 

4. Popri škole to s prácou preháňali

Títo bývalí študenti sú opak absolventov bez práce. Cez deň brigáda, po nociach učenie. Aj tento extrém praktizovalo veľa bývalých vysokoškolákov a dnes ľutujú, že si študentský život nevychutnali viac a nemali toľko času na kamarátov a rodinu.

 

5. Vybrali si ľahšiu cestu

Vyberali ste si predmety, kde sa treba učiť čo najmenej, učenia na štýl ,,stačí mi Ečko“ a na prednáškach ste sa ukázali raz za uhorský rok? Zapojiť sa do školských novín alebo workshopov? Načo?

“Niekedy ma mrzí, že som sa v škole do ničoho nezapájala. Nie je to zas tak dávno, čo som školu skončila, a nejak mám pocit, že si ani poriadne nepamätám, čo som to študovala a čo sme tam robili. Teraz, keď pracujem, spomínam na to, že by som si možno radšej odskočila na nejakú prednášku,” zverila sa ďalšia absolventka.

 

6. Nonstop žúrovali

Motto niektorých študentov je: ,,život je jedna veľká párty.“ Na vysokej škole využívali voľnosť a možnosť zabaviť sa. Baviť sa na úkor štúdia či preháňať to s alkoholom však nebolo práve najzodpovednejšie.

 

7. Nechodili žúrovať

Preháňať to s párty netreba, no nechodiť na žiadne spoločenské akcie tiež nie je dobré. Práve počas vysokej školy môžete na akciách stretnúť množstvo zaujímavých ľudí, ktorí ostanú vo vašom živote aj po skončení vysokej školy. Na druhú stranu – aký by to bol vysokoškolský život bez pár ,,šťavnatých” zážitkov z diskotéky?

 

8. Cestovali stále domov

Chodili ste každý štvrtok na prednášku s kufrom a vracali sa v nedeľu posledným IC-čkom? Mnohí absolventi ľutujú práve to, že občas neostali na internáte celý týždeň, no cestovali často domov.

,,Ani sa nepamätám, či som niekedy ostala cez víkend na intráku, naozaj som sa tam a celkovo v Bratislave snažila tráviť čo najmenej času. Nakoniec to osud zariadil tak, že som si tu po skončení školy našla prácu… a zistila, že sa v Bratislave mimo Mlynov a školy naozaj neviem orientovať. Po piatich rokoch,” uzátvara priznania ,,ľutovaní“ posledná študentka.

 

 

Zdroj: fici.sme.sk

 

Tagged , , , , , , , , , , ,

Pridaj komentár