challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Ako sa dokopať k učeniu a písaniu bakalárky?

Nechce sa ti, nemáš čas, musíš urobiť niečo dôležitejšie, veď času je ešte dosť… Spoznávaš v týchto argumentoch sám seba, keď ide do tuhého? Chýba motivácia pri písaní bakalárky alebo diplomovky? Poradíme ti, ako sa dokopať k učeniu.

ciapka uprava

Motivácia = kmeň učenia

Je akýmsi kmeňom študovania, na ktorom stojí celá snaha učenia. Pokiaľ človeku chýba motivácia učiť sa, je ťažké v učení uspieť a môžeš sa učiť koľko len chceš- bez nej to skrátka nejde. Mamka ti sľubovala v detstve za odmenu sladkosti, teraz si tiež niečo sľúb za odmenu. Je veľmi dobré stanoviť si nejakú motiváciu, ktorá bude tvojim hnacím motorom.

 

Akú motiváciu si vybrať?

Nikola (23) mala krátko pred bakalárskymi štátnicami, kedy nevedela od stresu, čo so sebou. Stále bola on-line a prezerala si rôzne cestovateľské stránky. Jej sen bol navštíviť severské krajiny, ale nemala dostatok peňazí. Keď jej prísni rodičia videli, že sa neučí a vyzeralo to, že pôjde až na opravné štátnice v lete, dali jej návrh. Ak spraví Nikola skúšky, zaplatia jej polovicu výletu. Nikola sa naštartovala a s chuťou sa vrhla do učenia. V lete dokončila prax v advokátskej kancelárii a na konci leta si splnila svoj sen, odletela do Nórska.

 

Najlepšie je si zvoliť takú motiváciu, ktorá bude mať ako hnací motor veľa koní, inak hrozí slabý efekt učenia. Podstatné je tiež nenechať sa demotivovať predmetmi, ktoré ťa ubíjajú.

 

Ako si udržať motiváciu čo najdlhšie

Ak prichádzajú na rad ďalšie faktory ako stres či doslovná nechuť k učeniu, môže aj silná motivácia začať zlyhávať. Ako na to:

  • Stres treba úplne vypustiť. Dá sa zvládnuť pomocou pozitívneho myslenia, napríklad tak, že si povieš životnú pravdu: je zbytočné stresovať nad tým čo nedokážete zmeniť a jednoducho to musíte spraviť tak, či tak.
  • Čas písania/ učenia- veľa vedcov sa zmieňovalo o tom, kedy je najlepší čas na učenie, ale je to individuálne. Keď vieš, že si ranné vtáča a večer sa ti jednoducho nechce, prispôsob si učenie tak, aby si  gro bakalárky napísal v ten čas, kedy ti to najviac páli.
  • Rob si prestávky. Ak sa hodinu učíš, dopraj svojmu mozgu refresh v podobe piatich minút voľna.
  • Prechádzaj sa! Zmenou polohy zbavíš svoje telo nervozity. Krátka prechádzka po sídlisku nie je zlý nápad.
  • Odporúčané je používať pero a papier- podľa vedeckých štúdii sa ľahšie naučia učivo tí, ktorí si píšu vlastnoručné poznámky ako tí, ktorí sa učia z počítača.
  • Dostatočný spánok = najlepší priateľ študenta.

 

Tagged , , ,

Pridaj komentár