challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Ako byť úspešný na pohovore II. časť

V predchádzajúcom článku sme Vám priniesli užitočné informácie, s ktorými ľahšie zvládnete pohovor. Pokračovanie o tom, ako byť úspešný na pohovore, si môžete prečítať v dnešnej II. časti.

pohovor

 

1. Udržiavanie očného kontaktu

Keď vám niekto položí otázku, pri začiatku odpovedania upriamte pohľad najprv na personalistu, od ktorého ste dostali otázku. Ako pokračujete v odpovedaní, postupne upriamujte pohľad na všetkých prítomných v miestnosti, ktorí s vami vedú pohovor. Pri dokončení odpovede sa pohľadom vráťte na toho, kto otázku vyslovil. Úctu a rešpekt pre všetkých personalistov môžete prejaviť tým, že budete každému venovať pozornosť.

 

2. Správne držanie tela

Ovládate neverbálnu komunikáciu? Dokáže toho veľa o človeku prezradiť, čoho sú si vedomí aj personalisti. Keď sedíte na pohovore, je vhodné, aby ste sedeli vystreto a mali na tvári úsmev. Smerovanie tela by malo byť rovno na personalistu. V prípade zlého vyvíjania sa pohovoru môže práve správne držanie tela zachrániť ako-tak situáciu.

 

3. Čítanie z držania tela počas pohovoru

a) Ak ukazujete dlane, naznačujete úprimnosť.

b) Ak položíte ruky dlaňami smerom dole, ide o znak dominantnosti. Nikdy takto nepodávajte ruku pri zoznamovaní na pohovore.

c) Ak spojíte prsty oboch rúk oproti sebe, naznačujete vaše sebavedomie.

d) Ak ruky skrývate, napríklad si ich dávate za chrbát alebo do vreciek, môže ísť o znak, že niečo skrývate.

e) Bubnujete prstami? Ste zrejme netrpezlivý.

f) Ak sedíte s prekríženými rukami, vyjadrujete, že ste zrejme sklamaný alebo nesúhlasíte s niečím.

g) Prehnaná gestikulácia tiež neveští nič dobré; ukazuje to, že ste nervózny alebo rozrušený.

 

4. Otázky, ktoré sa pýtate

Dôležité je nielen dobre odpovedať na otázky personalistu, ale taktiež vedieť správne položiť otázky. Sú to napríklad:

  • Aké problémy rieši Vaša spoločnosť práve teraz?
  • Aký typ uchádzača môže uspieť vo Vašej firme? Aké kvality by mal mať, aby odvádzal dobrú prácu a bol pre firmu užitočný?

 

5. Úsmev

Úsmev o človeku prezrádza, že je priateľský a otvorený na nadviazanie kontaktu. Výskum však ukázal, že ak sa usmievate až príliš na všetko, čo povie personalista, znižujete tak svoje šance na úspešnosť.

 

6. Potenie

Podať personalistovi spotenú ruku je zlým snom pre každého uchádzača. Personalisti odporúčajú vypiť pred pohovorom pohár studenej vody, čím znížite svoju telesnú teplotu a aspoň trochu zastavíte potenie.

 

7. Práca s hlasom

Narábanie s hlasom je kľúčové najmä pri pozíciách ako obchodník, recepčná či pracovník call centra. Personalisti môžu posudzovať aj váš hlas. Ak počas pohovoru rozprávate hlasom, ktorý naznačuje dôveru, pokojnosť a záujem, máte veľké šance na úspech.

 

8. Poslanie poďakovania za možnosť zúčastniť sa na pohovore

Možno vám to nikdy nenapadlo, ale je dobré ostať s personalistom v kontakte aj po pohovore. Nemáme však na mysli, že ho budete bombardovať telefonátmi a emailami, či ste postúpili do ďalšieho kola. Keď prídete po pohovore domov, venujte pár minút emailu, v ktorom poďakujete za možnosť zúčastniť sa pohovoru.

 

I. časť, ako byť úspešný na pohovore: http://www.vs-poradenstvo.sk/wp-admin/post.php?post=472&action=edit

Zdroj: http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000139/1541555/Uspejete-na-pohovore–Tychto-22-veci-o-tom-rozhodne-2–cast

 

Tagged , , , ,

Pridaj komentár