challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Exkluzívny rozhovor: “Píšem diplomové práce”

V dnešnej dobe je už verejným tajomstvom, že niektorí študenti z rôznych dôvodov si nechajú spracovať “podklady” diplomovej práce na objednávku inou osobou. Je to každého osobná vec a nikomu nebudeme zasahovať do svedomia. My sme sa porozprávali s osobou, ktorá pripravuje podklady pre diplomové práce. Článok: Píšem diplomové práce je svedectvom autorky.

Píšem diplomové práce

Píšem diplomové práce na kľúč

 

Ako dlho sa venujete spracovaniu takýchto podkladov pre diplomové práce?

Spracovaniu podkladov pre záverečné práce som sa začala venovať asi v roku 2010, keď som náhodne videla inzerát. Keďže už na strednej škole som obľubovala slohové práce a na vysokej škole som sa venovala publikačnej činnosti, vedela som, že takáto práca by ma bavila.

Netrápia Vás výčitky svedomia, že napomáhate podvodu. Vydávanie cudzieho diela za svoje je trestný čin, ktorý nastáva, ak študent Vašu prácu odovzdá za svoju. Samozrejme, nie pre Vás ako pre spracovateľa, ale pre študenta je takýto počin podvodom.

Je to veľmi diskutovaná téma, rozoberajú to média aj na sociálnych sieťach sa vedú diskusie. Ja mám na to svoj názor. Beriem to ako pomoc blížnemu. Pozrite sa, nebudeme si klamať, úroveň škôl je taká aká je a niektorí študenti, najmä tí externí navštevujú školu len pre potrebu získať titul. Niektorí zamestnávatelia na tom trvajú, iným to prikazuje zákon (napr. zamestnanci vo verejnej správe). Ak nemajú výčitky tí, ktorí predávajú cigarety a nepriamo pomáhajú ľuďom do hrobu, prečo by som mala mať výčitka ja, ktorá pomáham ľuďom k lepším pracovným pozíciám, prípadne k lepšej výške príjmu.

Ako ste sa k takejto práci dostali?

V spomínanom roku 2010 som sa k práci dostala náhodne, keď som videla inzerát na jednom z inzertných portálov. Momentálne pracujem pre agentúru, ktorú som kontaktovala prostredníctvom formulára na ich stránke. V minulosti to bolo o niečo ťažšie, dnes stačí do googlu zadať frázu “spracovateľ podkladov záverečných prác” a vyhodí Vám niekoľko agentúr.

Pracujete len pre jednu agentúru?

Momentálne pracujem pre 3 agentúry, o ktorých si myslím, že sú najväčšie na Slovensku. Vyberám si z agentúr, ktoré majú dostatok objednávok. Ak mi prídu mailom viaceré objednávky, vyberám si objednávku od agentúry, s ktorou pracujem najdlhšie a podmienky mi najviac vyhovujú.

Ktorá to je?

Prepáčte, ale nechcem konkretizovať, aby som nepoškodila žiadnu z agentúr s ktorou spolupracujem. Aj keď moja identita nebude odhalená (aspoň dúfam – smiech), nerada by som vyzdvihovala jednu pred druhou. Avšak jednu by som aj tak spomenula. Pracujem pre ňu najdlhšie a majú jeden projekt, kde sa venujú výlučne bakalárskym prácam. Pozrite si stránky na spracovanie podkladov pre bakalárske práce.

Aký je zárobok na pozícii spracovateľ podkladov pre záverečné práce?

Na túto otázku by som rovnako nerada odpovedala, ale pohybuje sa to rádovo v stovkách Eur a je to veľmi príjemné prikrášlenie môjho zárobku z práce, ktorej sa venujem. V pohode sa takouto činnosťou dá vyrobiť ešte jeden nadpriemerný mesačný plat, ak si to premietneme do priemerného zárobku v SR. A to Vám postačí urobiť 2 práce mesačne.

Tak hneď kontrujeme a pýtame sa, koľko prác dokážete za mesiac spracovať?

Na kvalitné spracovanie diplomovej práce, so zháňaním literatúry, preštudovaním literatúry a samotným spracovaním sú potrebné minimálne 2 – 3 týždne. Mala som už “prípady” 10 dňových limitov. Tam už kvalita ide mierne bokom, ale v žiadnom prípade sa nejedná o plagiát. Skôr sa tam “hádže” všetko na čo narazíte a neselektujú sa veci do detailov.

Vrátime sa na záver k Vašemu svedomiu. Nemali ste ani raz výčitky? Povedali ste niekedy nahlas medzi priateľmi “Píšem diplomové práce”?

Viete, pri daných objednávkach môžete rozmýšľať akokoľvek, ale nikdy neviete, aký je dôvod študenta, ktorý si dal napísať diplomovú prácu. Môže isť o čerstvú mamičku, ktorá nestíha, tej pomôžem s radosťou, alebo môže ísť o študenta-lajdaka, kedy by mohlo zamrzieť, že pomáham niekomu, kto nemá snahu a dôvody prečo študuje sú, že chce vyhovieť rodičom. Ale keďže dôvody nepoznám pri žiadnej objednávke, tak sa nad tým nepozastavujem. Medzi priateľmi sa bavím otvorene, samozrejme, nie so všetkými. Tí najlepší vedia, že sa živím takouto prácou a nemajú s tým žiadny problém, nepostrehla som ani negatívne ohlasy.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov, nie len v práci, ale aj v osobnom živote. Zdieľajte článok: Píšem diplomové práce, ktorý je zaujímavým svedectvom autorky o tabuizovanej téme. 

Pridaj komentár