challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Google Scholar pomôže pri písaní záverečnej práce

Google Scholar, ako ho definuje samotný Google, je vedecká knižnica, kde môžete vyhľadávať vedeckú literatúru, publikácie a výskumy. Ide o nástroj, ktorý dokáže poslúžiť študentom, akademikom aj vedcom. Z jedného miesta môžete vyhľadávať odborné publikácie z rôznych disciplín a zdrojov.

Google Scholar - vaša študovňa

Google Scholar – PrintScreen obrazovky

Čo je Google Scholar

Google spustil svoju službu pre študentov a akademickú obec už v roku 2004, kedy táto služba bola spoplatnená. Za zverejnené publikácie vtedy Google inkasoval od 15 dolárov za jednu publikáciu. No od roku 2011 výsledky vyhľadávania Google Scholar sú zadarmo. Teda sa dostanete k vedeckým publikáciam, alebo výskumom ľahšie, ako to bolo pred rokom 2011 a hlavne, pre študenta najvýhodnejšie, zadarmo.

Ak správne hľadáte, viete sa pomocou tohto nástroja dostať k najrelevantnejším výsledkom, a teda k Vašej záverečnej práci dostanete publikácie, ku ktorým by ste sa bežne nedostali. V záverečnej práci tak viete čerpať zo zdrojom, z ktorých bude unesený aj samotný školiteľ záverečnej práce.

Ako vyhľadávať v službe Google Scholar?

Vyhľadávanie si dokážete prispôsobiť podľa vašich potrieb. Môžete využiť službu na jednoduché vyhľadávanie pomocou kľúčových slov, alebo využiť rozšírené vyhľadávanie, kde môžete priradiť k vyhľadávaniu “operáty”, ktoré dolaďujú vyhľadávané výrazy. Z nástroja tak dostanete ešte presnejšie výsledky.

Zoradenie článkov podľa váhy plného textu každého článku, podľa autora, publikácie, v ktorej článok vyšiel, podľa citovanosti v inej odbornej literatúre je hlavným cieľom služby Google Scholar a toto treba mať na pamäti, pri hľadaní relevantných vedeckých publikácii.

Tento skutočne výborný nástroj by sa tak mohol stať pomocníkom pri písaní záverečnej práce. Využitím nástroja dávate svojej záverečnej práci hodnotu vedeckej práce.

Tagged , ,

Pridaj komentár