V septembri si veľa študentov a absolventov hľadá novú prácu. V celom procese hľadania práce, od vytvorenia životopisu až po pohovor s personalistom je veľa drobností, ktoré sa dajú pokaziť. Nenechajte sa odradiť od získania dobrej práce iba preto, že urobíte niektorú z chýb v článku: vyhnite sa im!
Nedôsledný životopis
Životopis je vašou vizitkou. Nie je nič horšie, ako nedôsledne spracovaný životopis – gramatické chyby či preklepy. Dokazujete tak personalistovi, že o danú prácu až taký záujem nemáte a zrejme nebude nedôsledný len váš životopis, ale aj vy. Venujte preto dostatok času kontrole vášho CV.
(Priveľmi) vyšperkovaný životopis
Platí, že menej je viac. V snahe upútať pozornosť vašim CV ste možno až priveľmi prehnali jeho úpravu. Mať farebný papier, ikony, obrázky či niekoľko odlišných typov písma môže znieť zaujímavo, ale väčšinou to má opačný efekt.
Pred pohovorom fajčíte
Ak sa pred pohovorom snažíte regulovať svoju nervozitu cigaretou, robíte chybu. Cigaretový zápach neprekryje ani voňavka/ žuvačka a bude z vás cigarety cítiť. Pre väčšinu personalistov je cigaretový zápach nepríjemný a považujú ho za nepríjemný zlozvyk, ktorý môže znížiť vaše šance uspieť na pohovore.
Nedbáte o seba
Ak je situácia, kedy by ste si mali dať ako-tak záležať na svojom výzore, je to práve pracovný pohovor. Chcete predsa, aby sa personalista zameral na vaše kvality. Ak však prídete s mastnými vlasmi, s nepríjemnou telesnou vôňou či neostrihanými nechtami, tieto nedostatky budú nepriamo pútať pozornosť personalistu.
Meškáte
Nie, ani päť minút meškania nie je v poriadku. Tým, že prídete v predstihu a načas nepriamo vyjadríte personalistovi, že si vážite čas, ktorý vám venuje.
Upravujete sa na verejnosti
Česať si vlasy či rúžovať pery na recepcii firmy, kde čakáte na personalistu, sa naozaj nehodí. Využite na to radšej toalety.
Na pohovor si nesiete veľa vecí
Kávu z automatu, fľašu s vodou či mobil vložte do tašky. Na pohovor vám stačí len kópia životopisu či ukážka z vášho portfólia.
Ste oblečení priveľmi neformálne
Nikde nie je napísané, že na pohovor musíte prísť v obleku s motýlikom a vyleštenými koženými topánkami. Oblečenie voľte podľa toho, na akú pozíciu sa hlásite. Havajské košele, žabky, letné plážové šaty, kroksy a roztrhané džínsy nechajte radšej doma.
Rozprávate bez toho, aby ste si niečo vopred premysleli
Tento zlozvyk je jeden z najhorších. Nad otázkou od personalistu sa radšej chvíľku zamyslite a až potom vyslovte odpoveď. Nepovedzte hneď prvú myšlienku, ktorú máte na jazyku.
Nedávate si pozor na reč tela
Váš prejav vníma personalista komplexne a do neho patrí aj reč tela. Reč tela by mala byť totožná s tým, čo hovoríte. Udržiavajte preto očný kontakt, aby ste ukázali vašu sebadôveru, neseďte zhrbený ale rovno a neprekrižujte ruky.
Niečo si nechajte aj pre seba
Váš budúci zamestnávateľ by mal vedieť čo najviac o vašich schopnostiach a zručnostiach, ostatné veci nie sú na pohovore podstatné. Nehovorte mu preto informácie, ktoré nepotrebuje vedieť. Zážitky z detstva, o vašich snoch, problémoch v rodine vynechajte – rozprávajte vždy k veci.
zdroj: www.karierainfo.zoznam.sk