challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Hurá do písania bakalárkej práce – I. časť

Ak ste študenti 3. alebo 5. ročníka, pravdepodobne teraz je ten čas, kedy začínate rozmýšľať, ako by vaša záverečná práca mala vyzerať. Pripravili sme si pre vás sériu niekoľkých článkov, ktoré by vám mohli pri písaní pomôcť. V dnešnej časti sa dozviete, kde je možné hľadať literatúru k práci a ako by mala vyzerať základná kostra práce.

ciapka uprava

Ako hľadať podklady na bakalársku prácu

Na výber máte niekoľko možností. Najbežnejší spôsob je zájsť do univerzitnej knižnice, poprosíte nejakú zamestnankyňu o rešerš, v ktorom musíte zadať kľúčové slová témy vašej práce. Dostanete kompletný výpis materiálu, kde sa v nejakej súvislosti spomínajú dané kľúčové slová.

Druhou možnosťou je váš školiteľ. Ak sa v téme výborne orientuje, bude vedieť odporučiť vhodnú literatúru a pri troche šťastia vám možno niektoré pošle e-mailom.

Treťou možnosťou je starý známy Google. Treba byť však opatrný a dávať si pozor, odkiaľ citujete- odporúčame vyhnúť sa článkom, ktoré Google ukáže ako prvé. Z wikipédie taktiež čerpajte len vtedy, ak je na stránke uvedený reálny zdroj (v práci uveďte tento zdroj, nie wikipédiu). Google je vhodný na používanie elektronických kníh, ktorými ušetrí študent kopu času. Ak máte program Abdobe Acrobat reader, pri hľadaní nejakého výrazu stačí stlačiť CTRL+F, čo je určite ľahšie ako listovanie v celej knihe. Kopírovanie z dokumentu je taktiež oveľa rýchlejšie ako manuálne prepisovanie určitých častí.

 

Náčrt kostry práce

Kostra alebo osnova je pri písaní veľmi dôležitá, pretože poslúži ako plán. Ak bude správne zostavená, bude sa vám pri písaní dobre pracovať. Je dobré zostaviť ju ešte predtým, než začnete hľadať jednotlivé informácie o bakalárke.

Bakalárske práce obsahujú zvyčajne tri teoretické kapitoly. Možno ich prirovnať k tvaru lievika, od širšej časti smerom k úzkej (na začiatku je dobré popisovať všeobecne, až sa to postupne vymedzuje na konkrétne). V prvej kapitole by teda nemal chýbať popis základných termínov. Jedná sa o akýsi úvod do problematiky a jeho následné opísanie.

Druhá kapitola kostry prepája konkrétnu časť so všeobecnou z prvej časti. Vytvorí sa tak ucelený systém. Je dobré už pracovať s odbornejšou literatúrou a zameriavať sa viac na detaily. Cieľom tejto časti je vyčerpať teoretickú časť tak, aby ste na ňu mohli nadviazať i v poslednej časti. Posledná kapitola má hodnotiaci charakter. Zahrňte do nej i váš príspevok, ktorý je vám „najbližší“. Ide  v nej o úplné prehĺbenie problematiky a naplnenie cieľov práce na základe poznatkov z predošlých kapitol. Každá kapitola by mala mať kvôli prehľadnosti 3-5 podkapitol.

Druhá časť kostry je praktická časť. Vo veľa prácach ide o dotazník, zaznamenané pozorovanie či priamy rozhovor. Súčasťou posledného bodu kostry je zhrnutie cieľov, postupov a metód. V praktickej časti by ste mali zhodnotiť, ako to vnímate z vašej perspektívy, pridať informácie spracované vašou vlastnou tvorbou.

Tagged , ,

Pridaj komentár