challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Minipríbehy Slovákov zo zahraničia: Basketbalistka v USA #1

Život píše rôzne príbehy, ktoré môžu začať už v mladom veku. Keďže sa v posledných rokoch rozhodlo do zahraničia vycestovať veľa študentov a absolventov, rozhodli sme sa, že z ich zážitkov a skúseností zostavíme texty, ktoré v skratke popíšu ich príbeh, tzv. ,,minipríbehy“. Dnes vám ako úplne prvý minipríbeh priblížime jednu zo životných etáp mladej basketbalistky, ktorá hrala za americký tím.

 

Odchod z gymnázia už v pätnástich

Tamara bola už ako malá na svoj vek veľmi vysoká, čím sa výrazne odlišovala od svojich rovesníkov. Najprv hrávala dva roky tenis, no potom sa zamilovala do basketbalu, ktorý rozhodla uprednostniť pred tenisom. Keď mala pätnásť rokov, dostala od rodičov zaujímavú ponuku: možnosť ísť študovať za veľkú mláku na jeden rok. Hoci Tamara spočiatku váhala, či má ponuku prijať, napokon zvíťazila jej ambicióznosť. Mladá Slovenka s výškou 198 centimetrov si zbalila kufre a odišla študovať na celý rok do štátu Oklahoma v USA.

 

Silná túžba po štipendiu

Rok ubehol Tamare ako voda. Po príchode domov mala však jasný cieľ – získať športové štipendium na americkej vysokej škole. Dostala ho. Hoci bola rozlúčka s blízkymi a Slovenskom ťažká, vedela, že jej všetci držia palce a stoja pri nej. Na vysokú školu sa vrátila taktiež do Oklahomy. Tamara bola prijatá ako hráčka za americkú NHL na 4 roky.

Tamarin bežný deň bol náročný. Každé ráno vstávala o 5:30, prvý tréning mala o 6:00 ráno, potom posilňovňa, nasledovali druhý a tretí tréning do 10:30. Na záver mávala s ostatnými hráčkami studenú sprchu na regeneráciu. Do 18:00 večer mala vyučovanie.

 

Zakotvila na Slovensku

Po roku strávenom ako výmenná študentka a štyroch rokoch na univerzite sa rozhodla s basketbalom v Amerike seknúť. Podľa Tamariných slov je síce život v Amerike lákavý a veľa sa naučila, no túžba byť doma bola silnejšia. Po rokoch odlúčenia jej chýbala rodina a dlhoroční priatelia. K Tamarinmu konečnému rozhodnutiu ostať na Slovensku dopomohol aj fakt, že jej jediný brat sa ženil a nechcela premeškať jeho svadbu. Momentálne aktívne hráva basketbal za slovenské mesto. Ak má nejaký voľný čas, rada si pozrie dobrý film či sa stretne s priateľmi na káve. Na záver dodáva, že nevylučuje ani možnosť, že sa raz do zahraničia opäť vráti.

 

Tagged , , , , , , ,

Pridaj komentár