challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Najväčší pochod študentov 21. storočia: ,,Dúfame, že náš hlas nebude odpinknutý.“

Tento utorok sa v hlavnom meste odohral jeden z najväčších študentských protestov 21. storočia. Nastane zmena v slovenskej spoločnosti, za ktorú prišlo na pochod bojovať takmer desaťtisíc študentov?

pjimage (2)

Pádne argumenty

Dnes je Námestie SNP v Bratislave prázdne, no pred niekoľkými dňami bolo toto námestie také preplnené, že pri prechode cez ulicu ostali okoloidúci ,,pricviknutí“ v dave. Rozvášnení študenti štrajkovali proti korupcii. Okrem nastolenia spravodlivosti v korupcii žiadali aj odvolanie ministra vnútra a majú na to pádne argumenty. Organizátorke protestu Karolíne Farskej a tisíckam ďalších sa nepozdáva, že Róbert Kaliňák získal od voličov 350 tisíc hlasov. Farská jednoznačne tvrdí: ,,Podľa prieskumu nechce mať dve tretiny obyvateľov Kaliňáka na poste ministra vnútra. Tento prieskum vyšiel až potom, ako sa odhalili určité kauzy.“

 

Sformulovali memorandum

Študenti žiadajú okrem odvolania Kaliňáka aj odchod ďalších dvoch mužov: policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Žiadajú tiež zrušenie Mečiarových amnestií a prešetrenie prípadov Gorila a Bašternák. Študenti dali svoje požiadavky do memoranda, ktoré odovzdali na Úrad vlády. Odpoveď požadujú do 14 dní. Organizátori protestu si myslia, že vláda je v Slovenskej republike najvyšší vrcholný orgán a je to práve ona, ktorá môže konať.

 

Dúfajú, že ich vypočujú

Premiér Róbert Fico sa ku protestu vyjadril, že korupcia je v spoločnosti dlhoročný problém a snaží sa podniknúť konkrétne kroky pre jej potlačenie a odstránenie. „Dúfame, že náš hlas nebude odpinknutý s tým, že s korupciou sa bojuje. Keby to tak bolo, ľudia by neboli frustrovaní a na protest by neprišli,“ hovorí Farská, čím naznačuje, že premiérové slová spochybňuje.

Organizátori protestu pripustili, že nevylučujú ani ďalší pochod. „Necháme voľnú ruku aj ľuďom v regiónoch, nech si zorganizujú vlastné protesty po celom Slovensku,“ uzavrel druhý organizátor Dávid Straka.

 

Zdroj: aktuality.sk

Tagged , , , , , , , , , ,

Pridaj komentár