challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Odmeňte sa po náročnom skúškovom: vyrazte na lacný výlet!

Milujete cestovanie, no ako „správny“ študent nemáte až tak veľa peňazí? Máme pre vás tipy na lacný výlet do vybraných metropol. Výhodou je, že v niektorých môžete stráviť pár dní za rozumnú cenu a niektoré metropoly stihnete pozrieť „na otočku“ za jeden deň. Spravte si radosť po náročnom skúškovom!

 

1. tip: Praha

Praha je krásne historické mesto, ktoré poteší rovnako zamilované páriky, ako aj partiu kamarátov. V Prahe odporúčame stráviť aspoň jednu noc, pretože je tam veľa pamiatok, ktoré stoja za to a za jeden deň by ste ich pravdepodobne všetky navštíviť nestihli. Ak chcete ušetriť na ceste, zvoľte radšej cestu autobusom ako vlakom, čo vyjde o niekoľko eur lacnejšie. Ubytovať sa dá aj na českých internátoch, ktoré sú udržiavané, čisté a zaplatíte za ne menej ako na hoteli.

Čo sa oplatí vidieť: Pražský hrad, Katedrála sv. Víta, Petřín a petřínska rozhľadňa, Karlov most, Vyšehrad, Václavské námestie, Staromestské námestie, Staromestská radnica a Orloj, Národné múzeum, Múzeum voskových figurín, Zlatá ulička, plavba po rieke Vltava, Tancujúci dom , Národná galéria

 

2. tip: Brno

Druhým tipom na výlet je opäť česká metropola, no tentoraz v srdci Moravy. Výhodou je, že hlavné pamiatky Brna sa dajú navštíviť za jeden deň a môžete si tak urobiť celodenný výlet. V Brne sa nachádza niekoľko vysokých škôl, na ktorých študujú aj slovenskí študenti.

Čo sa oplatí vidieť: Radnica a jej ohnutá veža, Katedrála sv. Petra a Pavla, Pamiatka UNESCO Vila Tugendhat, Zelný trh a labyrint pod ním, ZOO Brno, Zámok Špilberk

 

3. tip: Budapešť

Hlavné mesto Maďarska, prezývané tiež Stredoeurópsky Paríž, je taktiež jednou z metropol, v ktorej je čo obzerať. V Budapešti sa môžete povoziť metrom rovnako ako v Prahe. Odporúča sa jazdiť mestskou hromadnou dopravou – vyjde vás lacnejšie a budete v centre mesta rýchlejšie. Ceny hotelov sú vyššie a ak chcete ušetriť, je dobré ubytovať sa v penzióne, vysokoškolskom internáte alebo na izbe na súkromí. Ak chcete nakupovať, nezabúdajte, že v nedeľu sú obchody zatvorené.

Čo sa oplatí vidieť: Kráľovský palác, Budínsky hrad, Citadela, Jaskynná kaplnka, Historické múzeum, kúpele Gellért, Szoborpark, Tropikárium, múzeum Terror Háza, Národná galéria, kúpele Király, ZOO Budapešť, Námestie hrdinov, Rybárska bašta, Széchenyiho reťazový most

 

4. tip: Krakov

Krakov je jedno z najnavštevovanejších a najpopulárnejších miest Poľska. Krakov má bohaté historické centrum a pri prechádzke týmto mestom sa budete cítiť ako vo Viedni či Florencii. Nevýhodou je, že Krakov sa nachádza pre západné Slovensko ďalej, čo znamená dlhšie cestovanie, zo stredného Slovenska je lepšia dostupnosť. Oplatí sa sem zájsť  napríklad na predĺžený víkend. Ak budete hľadať miestnu kulinársku špecialitu (praclíky obwarzanky), nenájdete ju v reštauráciách, ale v stánkoch.

Čo sa oplatí vidieť: Svätyňa Mariacka Bazilika, Kráľovský hrad, Wawelská katedrála, Dračia jama, Kazimierz, Múzeum Czartoryskich, Trhovisko Glówny, Múmie vo Františkánskom kostole (Reformacka ulica), Soľný labyrint (blízko Krakova v mestečku Wieliczka)

 

5. tip: Niš

Ak vás láka nejaké mesto mimo hraníc Slovenska, čo tak smer južné Srbsko? Toto srbské mesto je už niekoľko mesiacov v top ponuke miest na stránke leteckej spoločnosti Ryanair. Dostať sa do Nišu môžete letecky z Bratislavy a späť už za 16 eur. Mesto Niš je zaručene veľkým lákadlom pre turistov, ktorí milujú históriu a pamiatky.

Čo sa oplatí vidieť: Veža z lebiek (Céle Kula), Nišská pevnosť na brehu Nišavy, nábrežie rieky Nišava, hora Čegar, archeologické nálezisko Mediana, pamätník na vrchu Bubanj, koncentračný tábor Crveni krst

 

Obrázok: pexels.com

 

Tagged , , , , , , , , , , ,

Pridaj komentár