challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Píšeme bakalárku: ako na osnovu záverečnej práce? (I. časť)

Pokiaľ ste v treťom alebo piatom ročníku vysokej školy, je najvyšší čas začať premýšľať, ako sformulovať vašu bakalársku alebo diplomovú prácu. V niekoľkých častiach vám priblížime, ako by mali vyzerať jednotlivé časte práce. S našimi radami budete po pár článkoch expert na písanie aj vy. V dnešnej časti si ukážeme, ako na osnovu.

 

Prečo je osnova taká dôležitá?

  • je to plán celej bakalárskej/diplomovej práce
  • pomôže vám zorientovať sa ešte skôr, ako si začnete zháňať všetky materiály na písanie
  • je dôležitá aj pre vášho školiteľa, aby vedel, akým smerom sa bude uberať vaše písanie

 

Čo by ste mali o osnove vedieť:

  • osnovu odporúča urobiť veľa študentov aj profesorov ako prvú vec pred písaním
  • obsahuje 3 teoretické kapitoly a praktickú časť
  • postupuje sa formou dedukcie – od všeobecného k jednotlivému, napríklad ak máte bakalárku o Puškinovi, najprv opíšete dejiny ruskej literatúry a až potom prejdete k samotnému autorovi.

 

Ako si teda pripraviť osnovu?

Už vieme, že by sme mali postupovať formou dedukcie. Majte to na pamäti aj pri písaní jednotlivých kapitol: prvá kapitola by mala byť popisná. Niekedy sa tiež volá terminologická a analytická. Mali by ste v nej vysvetliť a uviesť odborné termíny, ktoré budete vo vašej práci používať. Ide o univerzálny úvod do problematiky, ktorý by mal poskytnúť hocijakému čitateľovi návod na jednoduchú orientáciu sa v problematike.

 

Druhá kapitola je už konkrétnejšia. Má syntetickú úlohu, teda nadväzuje na tretiu časť, no zároveň čerpá aj z prvej časti.  V tejto časti práce budete potrebovať už odbornejšiu literatúru a rôznorodé zdroje. Tretia kapitola má hodnotiaci charakter. Ide v nej o naplnenie cieľov práce na základe predošlých poznatkov z práce a vyčerpanie témy. Obsahuje aj autorov najväčší osobný prejav/vyjadrenie.

 

Prechádzame ku praktickej časti. Mali by ste  v nej ešte raz zhrnúť ciele, postup a metódy vašej práce a pridať to, čomu a akým spôsobom sa budete venovať v praktickej časti. Hlavnou náplňou tejto časti je, aby autor ukázal, čím prispel. Preto by informácie, ktoré získate v praktickej časti, mali byť vašou vlastnou tvorbou. Je dôležité, aby ste plnili ciele a odpovedali na otázky z úvodu vašej práce, čo zaručí úspešné zvládnutie poslednej kapitoly.

 

Tagged , , , , ,

Pridaj komentár