challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Chystáte sa na pracovný pohovor?

Určite už viacerí z vás, študentov, ste aspoň uvažovali, že by ste vyskúšali seriózny pracovný pohovor, minimálne na čiastočný úväzok, ktoré sa ponúkajú popri vysokej škole. Máme tu pre vás niekoľko rád, ako i minimálnej šanci fiaska určite predísť.

Pracovný pohovor - nenechajte sa zaskočiť

Pracovný pohovor – nenechajte sa zaskočiť!

Príprava už doma

Premyslite si aspoň v hlave o čom sa budete rozprávať, aby ste nemuseli improvizovať maximálnou mierou. Zamestnávateľ logicky má rád človeka, ktorý vie narýchlo vymyslieť správnu odpoveď a reagovať, ale úplná improvizácia naznačuje neochotu pripravovať sa, či tendenciu podceňovať pracovný pohovor a rozhodne s takou vizitkou nechcete hneď zaujať.

Preto si určite aspoň v krátkych bodoch vaše silné a slabé stránky, zistite si niečo o spoločnosti kam idete, pripravte sa, že môžete hovoriť o sebe v cudzom jazyku, ktorý spoločnosť vyžaduje, a nalaďte sa do pohody, aby z vás vyžarovalo pozitívne myslenie.

Na pracovný pohovor sa oblečte seriózne

Aj keď počúvame občas reči o tom, ako vizuálne stránka pôsobí plytko, jednoznačne v pracovnom prostredí zohráva svoju úlohu a vy by ste ju nemali podceniť pri pohovore. Neriskujte a oblečte sa na úrovni, aby ste zanechali dojem, že si vážite svojho potenciálneho šéfa a on to vo väčšine prípadov určite ocení.

Pripravte si otázky na pracovný pohovor

Musíte aspoň pôsobiť, že spoločnosť kam idete Vás skutočne zaujíma, preto po zistení základných údajov si v hlave pripravte aspoň pár otázok na pracovný pohovor, ktoré prejavia váš zvýšený záujem a pocit šéfovi, že jeho spoločnosť môže byť niečím príťažlivá pre vás.

Nefajčte pred pohovorom

Pôsobí to asi žoviálne, ale skutočnosť je taká, že stále je aspoň polovica populácie, ktorá nefajčí a cíti na prvýkrát cigaretu z fajčiara. Váš pracovný pohovor môže skončiť katastrofou už na začiatku. Rozhodne, keď váš potenciálny šéf nie je priaznivcom tabaku, neurobíte na neho ideálny dojem. Cigaretu si nechajte na ukľudnenie až po pohovore.

Zistite si plat na podobnej pozícii

HR manažéri často spomínajú, že vysokoškoláci chodia drvivou väčšinou v dvoch kategóriach. Buď si extrémne nadhodia mzdové požiadavky, alebo naopak si nastavia mimoriadne nízke. Skúste teda nájsť podobnú pozíciu a zistiť si koľko približne sa na trhu poskytuje, aby ste lepšie zapôsobili. Rozhodne o Vás bude mať ten, kto vedie pracovný pohovor lepšiu mienku.

Za zmienku tiež stojí článok z profesia.sk Ako sa pripraviť na pracovný pohovor. Téma je hlbšie rozvinutá a obšírnejšia. článok zahŕňa aj pracovný pohovor cez telefón a ďalšie užitočné rady.

Tagged , ,

Pridaj komentár