challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Stovky vysokoškolákov potrebujú psychológa

Prvý semester štúdia tradične vháňa zástupy študentov do rôznych psychologických alebo online poradní. Niektorí z nich dokonca uvažujú o samovražde. Znamená to, že študijný systém je taký neľútostný, alebo je chyba v študentoch?

stovky študentov potrebujú psychológa

Nie všetky prípady však súvisia so školou. Niektorí svoju dospelú rolu nezvládnu a potrebujú mať neustále pomocnú ruku rodičov. Niekedy je príčinou aj sklamanie študenta z prvých mesiacov na vysokej škole. Podstatnú časť štúdia totiž v prvých týždňoch semestra tvoria všeobecné základy a náplň učiva nemusí zodpovedať predstave nadšeného adepta napríklad ekonómie alebo práva. Niekedy hrá výraznú rolu aj detská predstava oboru- napríklad študenti medicíny chcú byť už v prvom ročníku chirurgmi, študenti práva by chceli hneď rozhodovať súdne spory, alebo študenti ekonómie si myslia, že hneď dokážu zarobiť milióny na finančných trhoch.

Čoraz častejšie sú aj narcistické poruchy osobnosti. „Narcis“ je napríklad obletovaný premiant gymnázia v malom meste. V Bratislave alebo Košiciach sú ale rovnako ako on geniálni všetci. „Narcis“ však konkurenciou trpí a prípadný vlastný neúspech neznesie. Iným príkladom narcizmu je napríklad to, že na niektorých vysokých školách je úspechom napríklad hodnotenie C. „Narcis“ sa však s takýmto ohodnotením nevyrovná. Stopercentný úspech je pritom pre neho zárukou záujmu, obdivu a lásky.

Menej draví jedinci sa vysokým nárokom, ktoré na nich vysokoškolské štúdium kladie, nedokážu prispôsobiť. Môže to byť pričinené nesamostatnosťou alebo nedostatočným záujmom o štúdium. Často sa stane, že študenta na vysokú školu doslova zaženú rodičia, jemu samotnému ale na štúdiu nezáleží. Psychické poruchy sa objavia aj v prípadoch, že poslucháč vlastne nemá záujem o konkrétny obor, chce „len tak študovať“.

V poslednom čase narastá počet vysokoškolákov s poruchami príjmu potravy. Pred desiatimi rokmi sme o nich iba čítali v knihách. Týmito problémami trpia hlavne dievčatá. Ich stav sa zvyčajne zhorší práve s nástupom na vysokú školu. Okrem tohto problému je čoraz častejší závislosť na počítačoch a počítačových hrách. S tým presne súvisí najčastejšia psychologická záťaž- osamelosť. Študenti spolu síce kráčajú po rovnakých koľajach a stretávajú sa v škole, spolu však vôbec nekomunikujú.

Pridaj komentár