challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Tajomstvo úspechu najlepších študentov

…alebo Známky nie sú najlepším ukazovateľom úspechu. Ako realizovať svoje plány a ambície a zaradiť sa medzi najlepších študentov

Skôr ako to, na akej vysokej škole študujete, záleží viac na tom, čo tam robíte. Americký pedagóg a historik Ken Bain vo svojej knihe What the Best College Studnets Do (Čo robia najlepší študenti) radí, ako z vysokoškolských štúdií vyťažiť maximum úžitku. Bain vo svojej knihe rozlišuje tri typy študentov:

3 typy študentov

Povrchní študenti robia len to, čo je najnutnejšie, aby prešli ročník. Študenti stratégovia sa usilujú o najlepšie známky, namiesto toho aby sa téme snažili skutočne porozumieť a skutočne nadšení študenti si z vysokej školy odnášajú hlboké znalosti a bohaté vzdelanie.

Popredný americký astrofyzik Neal deGrass Tyson hovorí, že ho pri štúdiách na vysokej škole poháňala zvedavosť, záujem o látku a fascinácia vedou  a nie snaha získať pri teste maximálny počet bodov. Dnes upozorňuje na to, že na známky sa vás nikto v živote pýtať nebude, po škole sa stanú nepodstatnými. Neusiluj sa teda o samé áčka, nasleduj svoju vášeň!

Iným príkladom je komik Stephan Colbert. Ten začal počas svojho štúdia v Chicagu hrať improvizačné divadlo.“Prinieslo mi to niečo, čo som vôbec nečakal. Musel som sa totiž zmieriť s kritikou a naučiť sa mať skutočne rád to, čo robím“. Podľa Colberta je improvizácia skvelým nástrojom, ako sa naučiť prijímať neúspech, pretože všetko nemôže vždy perfektne vyjsť. Zvyknite si aj na neúspech!

Dean Baker, jeden z mála ekonómov, ktorí predpovedali finančnú krízu v roku 2008, bol na vysokej škole fascinovaný tým, ako ekonomické sily ovplyvňujú životy ľudí. Štúdium ho viedlo k tomu, aby sa zamyslel nad tým, čomu verí a prečo. Začal teda skúmať rôzne teórie a klásť si otázky. „Keď som niečo čítal, hľadal som v texte argumenty a snažil sa presne určiť dôkazy, ktorými sú podložené.“ Čítajte a premýšľajte pozorne !

Jeff Hawkins, vynálezca jedného z prvých tabletov sa na vysokej škole sústredil na 4 veľké problémy, ktoré chcel preskúmať: Prečo vôbec niečo existuje? Pokiaľ existuje vesmír, prečo máme také fyzikálne zákony, aké máme? Prečo existuje život a aké sú jeho vlastnosti? A za predpokladu, že život existuje, ako vyzerá inteligencia? „Odpoveď na tieto otázky sa proste nedajú nájsť v učebniciach, žiadne priamočiare vysvetlenie neexistuje.“ Odvážte sa klásť veľké otázky!

Reyna Grande, autorka úspešných románov Across a Hundres Mountains (Cez sto hôr) a Dancing with Butterflies (Tanec s motýľmi) sa začala vážne venovať písaniu v treťom ročníku vysokej školy. Naučila sa vcítiť do postáv svojich príbehov a túto schopnosť preniesla aj do svojho vlastného života. „Ako spisovateľka musím byť schopná porozumieť pohnútkam, ktoré sa skrývajú za správaním postáv. Ľudia, ktorí ma obklopujú sú ako postavy v príbehu môjho života. A AK niekto urobí niečo zlé, snažím sa vždy zistiť, čo ho k takémuto správaniu viedlo.“ Naučte sa byť empatickí!

Joel Feinman sa stal právnikom pre sociálne slabých. Pri výbere kariéry ho ovplyvnila knižka, ktorú čítal na vysokej škole: The Massacre at El Mozote (Masaker v El Mozote) popisuje masaker dedinčanov v štáte Salvador, ktorý sa odohral v roku 1981. Najskôr o tejto udalosti napísal divadelnú hru, ktorú uviedol so svojimi spolužiakmi na vysokej škole a tiež navštívil Salvador. Potom sa rozhodol, že chce robiť niečo, čo pomôže ľuďom a prinesie na svet trochu spravodlivosti. Nájdite si spôsob, ako prispieť spoločnosti!

Pridaj komentár