challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Tipy, ako sa učiť na poslednú chvíľu

Párty, brigáda, frajer, stres… Nech je už za tým čokoľvek, jedno viete. Ste v situácii učenie na poslednú chvíľu, učenie last minute, učenie- idem si pripraviť ťaháky? Nepanikárte. Vyskúšajte nasledujúce tipy na učenie na poslednú chvíľu.

rsz_3-reasons-blended-learninguprava1. Stop stresu a urobte si plán

Hoci to bude zrejme nadľudský výkon, na stres už nemáte čas. Pokúste sa upokojiť a opakujte si, že je lepšie sa o niečo pokúsiť ako to vzdať. Urobte si plán. Je jasné, že sa všetko naučiť nestihnete. Preto je dobré sústrediť sa na kľúčové termíny a základné myšlienky ku každej otázke (zvlášť, ak vás čaká ústna skúška).

2. Prelúskať všetky dostupné zdroje

Ak máte prístup k poznámkam alebo  výpiskom, použite ich. Nebudete musieť selektovať, čo je dôležité, lebo to už niekto urobil za vás. Preskúmajte i stránky na sociálnych sieťach, či sa tam nevyskytujú tipy a otázky z testov od ostatných spolužiakov.

3. Naučený kamarát taky rád… pomôže

Že máte spolužiaka, ktorý ovláda učivo na zajtrajšiu skúšku lepšie ako Otčenáš? Poproste ho, aby vám pomohol. Priamy verbálny kontakt s učivom, ktorým vás niekto prevedie, je rýchlejší a efektívnejší spôsob nasávania a vštepovania informácií.

4. Pamäťové techniky a čítanie všade

Niekedy to do hlavy nejde a nejde naliať ako cez lievik. Pomôžte si pamäťovou technikou zvanou Loci- zavrite oči a dané pojmy si predstavujte v priestore, ktorý dobre poznáte. Napríklad ak sa potrebujete naučiť názvy diel od Mitanu, predstavte si, že jeho Psie dni máte položené vedľa svojej fotografie s vašim psíkom a na skrinku pod televízorom vložte Nočné správy, kde každý večer sledujete správy so Zlaticou Puškárovou. Druhou „ostrieľanou“ technikou je čítanie všade, kam sa pohnete. Nalepte  si papieriky na všetky miesta v byte, kam chodíte a obklopte sa učivom pri umývaní zubov, čítajte si v MHD či si nejaké časti z poznámok nastavte ako uvítaciu hlášku pri zapnutí obrazovky mobilu.

5. Motivácia

Všetko sa ľahšie robí, ak dostanete nejakú odmenu. Zahrňte do vášho učebného plánu nejakú odmenu, čo si dáte po každej zdolanej časti. Napríklad za 5 otázok môžete zjesť polku čokolády, za 10 otázok môžete zavolať na 3 minúty kamarátke, a za prejdenie celej skúšky pôjdete na výlet do Prahy.

 

Tagged , , ,

Pridaj komentár