challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Tipy, ako sa pripraviť na obhajobu bakalárky a diplomovky

Tipy, ako sa pripraviť na obhajobu bakalárky a diplomovky

Po zviazaní a odovzdaní záverečnej práce prichádza na radu obhajoba bakalárskej/diplomovej práce. Nemusíte sa vôbec stresovať. Prinášame vám tipy, ako sa pripraviť na vašu obhajobu tak, aby ste odišli s dobrými výsledkami.

baba studium

Veľa študentov začína svoju obhajobu so slovami „takže“ a pokračuje s tým pri ďalších slidoch prezentácie o záverečnej práci. Oveľa lepšie vyznie na úvod povedať „dobrý deň“, „volám sa XY“, „rád/a by som vám predstavil/a…“ atď. Dobré je naučiť sa aj pár úvodných viet naspamäť.

 

2. Spôsob hovorenia

Isteže, máte z obhajoby stres a ste rád, že váš prednes je ako tak plynulý. Ale nehovorte k oknu, k obrazovke notebooku ani k projektoru! Pokúste sa hovoriť ku svojim poslucháčom, teda ku komisii. Udržiavajte očný kontakt so všetkými členmi, alebo aspoň niekedy na nich pozrite. Tým, že sa budete uprene pozerať na jedno miesto, vysielate signál, že sa bojíte/nie ste si istý svojou prácou.

 

3. Ako získať pozornosť komisie

Pre získanie pozornosti komisie na začiatku vášho prednesu odporúčame: povedať nejakú štatistiku, položiť otázku (pri štátniciach skôr rečnícku otázku), povedať vtip, povedať niečo osobné/ nejakú príhodu. Naopak jeden zo spôsobov, ako o pozornosť prísť, je hneď na úvod prezentácie slide o motivácii, experimente, vašom návrhu a pod.

 

4. Keď dostanete od komisie otázky

Žiaľ, musíte rátať s tým, že otázkam od komisie sa zjavne nevyhnete. Ak vám položí otázku člen komisie, hlavne nespanikárte. Na otázku proste odpovedzte. Nebuďte však bojovník v tom zmysle, že rezolútne popriete, že „by práve v tomto bola chyba“ či sa budete pokúšať dokázať členovi komisie, že je hlupák a nevie o tom nič. K lepšiemu hodnoteniu to nepovedie.

 

5. Koniec prezentácie

Konečne posledný slide, koniec prezentácie. Veľa neskúsených rečníkov má na poslednom slide „Ďakujem za pozornosť“ a oni povedia: „takže… ďakujem za pozornosť.“ Záver reči je pritom to posledné, čo poslucháči počujú, takže sa im vsugeruje, čo si z celej vašej obhajoby odnesú. Pokúste sa vytvoriť váš záver tak, aby ste v posledných vetách zrekapitulovali to najdôležitejšie z vašej práce a zdôraznili myšlienku.

 

Zdroj: http://www.herout.net/blog/2011/05/priprava-na- statnice-obhajoba- diplomky-bakalarky/

Tagged , , , ,

Pridaj komentár