challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Už vieš, ako budeš tráviť leto? Čo tak letná škola?

Letný semester ubehne čo nevidieť a prázdniny sú tu. Pokiaľ nevieš alebo premýšľaš, kam cez leto, máme pre teba skvelý tip. Čo tak letná škola v zahraničí?

kniiiii

Učiť sa aj cez leto?!

To je zrejme prvá otázka, ktorá ti pri spojené „letná škola“ napadne. Nuž, skutočne sa na letnej škole učí, ale nie tak, ako si zvyknutý na univerzite. Nečakaj žiadnych prísnych profesorov, robenie desiatich seminárnych prác či stresovanie pred ústnymi skúškami. Učenie má oveľa voľnejší priebeh. Zväčša sú študenti oboznamovaní s kultúrou, históriou a učia sa základy jazyka krajiny, kde sa letná škola nachádza.

 

Kam na letnú školu?

Cez veľa portálov, napríklad cez stránku SAIA, môžeš vycestovať do rôznych krajín, napríklad do Grécka, Česka, Rakúska, Egyptu, na Ukrajinu a i. O štipendium sa môžu uchádzať i doktorandi, ktorí by radi študovali v zahraničí, študenti strednej školy či učitelia vysokej školy.

 

Podmienky vycestovania

Samozrejme, vycestovať nemôže každý študent. Na to, aby ti schválili štipendium, ktoré pokrýva všetky alebo aspoň polovicu nákladov spojených s letnou školou, musíš spĺňať určité podmienky a väčšinou je to aspoň minimálna znalosť jazyka krajiny (napríklad ak chceš ísť na letnú školu do Chorvátska, predpokladá sa, že máš za sebou aspoň 1 semester chorvátčiny). Neplatí to však pre všetky krajiny, ktoré sú ,,menej známe”. Pokiaľ máš absolvovaný jazyk, ostatné „papierovačky“ ako potvrdenie o štúdiu, výpis známok, napísať motivačný list či získať odporúčanie od  profesora z tvojej univerzity nie je až taký problém.

 

Do ktorých krajín?

Poponáhľaj sa, deadliny na podanie prihlášky sa blížia. Podrobnejšie informácie nájdeš v sekcii „aktuálne uzávierky SAIA“. Momentálne deadliny sú:

 

1.) Letná škola na jazykový kurz nemčiny v Rakúsku (AKCIA Rakúsko-Slovensko), do 15.3.

2.) Letná škola v Grécku, do 17.3.

3.) Letná škola v Bielorusku, do 17.3.

4.) Letná škola na Ukrajine, do 17.3.

 

Zdroj: www.saia.sk

Aktuálny zoznam letných škôl (treba si zaškrtnúť „jazykový kurz“ a „letná odborná škola“): https://granty.saia.sk/Pages/ProgramZoznam.aspx?s=true&uv=60

 

Tagged , ,

Pridaj komentár