challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Vplyv hudby na učenie

Mnoho mojich známych hudbu nepočúva. Ani pri práci,a ani vo voľnom čase, ani v aute. Ja ju počúvam takmer vždy. Pri ceste autom, vo vlaku, v MHD, pri písaní tohto článku alebo aj pri rôznych domácich prácach. Čo je lepšie? Je hudba zabijakom alebo tvorcom koncentrácie?

Uvoľnite sa pri muzike

Na cestách

Pri cestovaní do práce či školy sa dajú robiť rôzne činnosti pre využitie voľného času. V MHD alebo vo vlaku sa tak môžete učiť, čítať si, počúvať hudbu, len tak sledovať ostatných alebo čumieť „nikam“. Pri riadení auta, chôdzi či jazde na bicykli je už spektrum aktivít obmedzené. Všetky spôsoby cestovania však majú jedno spoločné – dá sa pri nich počúvať hudba. Dôvodom k počúvaniu hudby pri cestovaní je hlavne odbúranie vonkajších zvukov a hluku. Ćlovek tak vníma akurát svoju hudbu, más voj svet medzi dvoma sluchátkami. Vďaka tejto pomyselnej separácií od ostatných sa dá viac sústrediť na vlastné myšlienky alebo čítanie.

Pri intelektuálnej práci (napr. pri PC)

Otázka, či hudba zlepšuje sústredenosť, je dosť špekulatívna. Ja osobne hudbu počúvam pri práci často a rád. Púšťam hudbu nie príliš nahlas, a hlavne pokojnejšie žánre. Agresívnejšia hudba ma skôr rozptyľuje. Záleží však tiež na konkrétne vykonávanej činnosti. Ak píšem nejaký článok, je na mieste niečo voľnejšie. Naopak pri rutinnej práci si púšťam rýchlejšiu hudbu, aby mi práca ako sa hovorí „išla od ruky“. Niektorí moji známi však počúvanie hudby využívajú iba ako prostriedok k relaxácií a pri práci hudbu vôbec nepočúvajú.

Prečistenie myšlienok v hlave

Často využívam počúvanie hudby ako prostriedok k usporiadaniu a prečisteniu myšlienok. Keď si po náročnom pracovnom dni chcíľku sadnem do kresla, nasadím si svoje sluchadlá nahlas si pustím svoje obľúbené pesničky, vždy ma to povzdbudí a nabudí. Z vlastných skúseností môžem povedať, že ľahnúť si na posteľ, dať si na hlavu slúchadlá a pustiť si obľúbenú hudbuje dosť silný životabudič, resp.relaxačný inštrument.

Iný štýl, iná nálada

Na výberu hudobného žánru dosť záleží. Ako som spomenul vyššie, podľa aktuálneho duševného rozpoloženia volím vhodný zoznam pesničiek. Viem, že hudbou sa dá ovplyvniť nálada. Verte alebo nie, ide to. Skúste si to! Raz som skúsil sám na sebe urobiť menší pokus. Pri jazde autom som si raz pustil rýchlu rockovú hudbu a potom pomalú relaxačnú hudbu. Čo myslíte, že to malo vplyv na môj štýl jazdy? Tipujete správne. Pri počúvaní rockovej hudby som jazdil agresívnejšie a často som obiehal. Potom pri relaxačnej hudbe som išiel pokojne a plynule. Otázkou je, aký vplyv by mala pokojná hudba pri dlhšej trase. Asi by uspávala, čo tiež nie je úplne vhodné.

Akú hudbu počúvate vy? A pri akých činnostiach? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch

Pridaj komentár