challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Vybrali ste si správne svoj obor?

Už sa Vám určite stalo, že ste sa zamysleli nad tým: „Čo keby som si vybral iný obor?,“ „Nebolo by to lepšie pre moju budúcnosť?,“ „Nezarobil by som viac?,“ „Nie je mi súdené robiť niečo iné?“

Veľa z nás (aj ja sám sa musím priznať) sme mali skreslenú predstavu kam vlastne ideme na vysokú školu a reálne to zistíme až po takom prvom ročníku, keď sa odbijú všeobecné nudné predmety a „ide sa k veci.“ Čo ale, keď tu zistím, že som si vybral zle a necitím sa na to?
Ešte stále nie je neskoro. Keď stále cítite, že táto škola/obor nie je pre vás a potrebujete nutne zmeniť na ten „pravý,“ využite to. Ale zamyslite sa poriadne bod po bode, čo by mohol byť váš cieľ a kam by ste chceli smerovať

Výber šrudijného oboru

Tu samozrejme zohľadníte vaše záujmy, čo vás motivuje, pri čom vydržíte dlho a ste ochotní sa v tom profesionalizovať, stále vzdelávať a pokračovať v zlepšovaní i mimo školy. Ak to má byť len pokus/omyl, riziko beriete na seba, že o bude znovu krok do neznáma.

Vydržím to?

Aj keď to dnes už môže znieť groteskne, videl som viacerých študentov, ktorí skúškové obdobie absolútne nezvládali. Veĺmi si kládli k srdcu úspech na skúškach, či výborné známky z jednotlivých predmetov. Zamyslite sa nad tým, či nepatríte medzi tzv. „extrémnych stresákov“ a či vôbec ste schopní zvládať zvýšený stres v priebehu skúškového.
Ak ide iba o chvíľkovú neistotu, vždy si musíte povedať, že ste sa dostali cez sito kandidátov na vysokú školu a patríte medzi nejaké to percento tých, ktorí to dali, tak sa netrápte občasnou slabosťou a uvidíte, že to pôjde aj tak.

Uplatnenie

Samozrejme i táto kategória zohráva podstatnú úlohu pri výbere. Väčšina študentov zohľadňuje aj ich ďalšie profesné pokračovanie, čo považujem za správne. Ak máte pocit, že iný obor by vás napĺňal viac a pritom v ňom vidíte i kariérnu budúcnosť, absolútne rozumiem potrebe zmeniť obor, prípadne začať s touto školou ako druhou. Je už na vás aký variant si zvolíte.

Výber vysokej školy

Sú školy, za ktoré sa študenti hanbia, alebo majú pocit (často oprávnený), že ich budúci zamestnávateľ by sa na určité z nich pozeral s miernou obavou.
Ak máte pocit, že to zvládnete a potrebujete zmenu školu na „prestížnejšiu“ a „kvalitnejšiu,“ berte to ako výzvu, ktorých vás v živote čaká ešte niekoľko.

Verím, že rozumne zvážite váš obor, či školu a vyberiete si správne.

Tagged , ,

Pridaj komentár