challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Kto má na svedomí zavedenie ypsilonu? Štúr to nebol!

Ypsilon- milovaný aj nenávidený. Aj vy by ste ho najradšej zrušili a za vznik ypsilonu viníte Štúra? Možno budete prekvapení, ale za jeho zavedením  nestojí známy kodifikátor.

ypsilon

Nešťastný ypsilon

Ypsilon nie je vo všeobecnosti obľúbený. Kazí známky v škole, drobná chyba v texte so zamenením y/i môže  niektorým zamestnancom v práci spôsobiť hotovú katastrofu či ich dokonca pripraviť o pracovné miesto… Na rozdiel od takej macedónčiny, srbčiny či iných južných slovanských jazykov máme väčšiu pestrosť gramatiky, a nie len v ypsilone. Ešteže nemáme azbuku!

 

Pôvod

Pri pátraní po pôvode ypsilonu sa dostaneme až do obdobia prvých storočí nášho letopočtu. Naši predkovia používali tzv. praslovančinu. Hláska ypsilon sa po prvýkrát objavila v praslovančine.

 

Pri prvej kodifikácii spisovnej slovenčiny v roku 1787 zjednotil Bernolák i a y. Štúrova kodifikácia z roku 1843 ostala taktiež pri písaní len i/í. Protirečil mu Kollár, ktorý túžil po návrate k praslovančine a čoskoro sa k nemu pridal aj Martin Hattala. Namietali, že vtedajšia čeština mala tiež ypsilon a keď si chce slovenský národ zachovať puto s českým, mali by sme ho mať tiež a ponechať si aj niektoré prvky spoločné s češtinou.

Na tretej kodifikácii pri Hodžovsko- Hattalovskej reforme z roku 1852 bol zavedený ypsilon späť. Avšak viniť zaňho len Hattalu nie je objektívne, na znovuobnovení ypsilonu sa podieľajú všetci, ktorí boli na danej schôdzke v roku 1852 prítomní. Hattala bol v podstate len sprostredkovateľ a jeho meno figuruje na podpísanej listine.

Je vôbec možné zrušiť ypsilon?

Jazykovedci túto otázku od verejnosti dostávajú pomerne často. Zrušenie samotného ypsilonu nie je problém.  Ale čo sa bude diať nasledovne- prepisovanie dokladov, kníh, značiek… prepísať a prerobiť všetko je takmer nemožné.

Ypsilon má dôležitú rozlišovaciu funkciu v slovách (biť- byť, viť- vyť) a rozlišuje aj jednotné/ množné číslo.  Je to jeden z javov, vďaka ktorým je slovenčina jedinečná.

Tagged , , ,

Pridaj komentár