challengest.com
Bakalárky diplomovky
Jazykovka Praha

Píšeme bakalárku: Ako spracovať teoretickú časť? (II. časť)

V predošlej časti sme si povedali, že záverečná práca má dve časti – teoretickú a praktickú. Dnešný diel vám bližšie priblíži, ako na prvú, teoretickú časť. Prečítajte si užitočné tipy, ktoré vám môžu pri písaní pomôcť.  Hurá do písania!

hat-297099_960_720

Rozsah

Odporúča sa, aby bol rozsah teoretickej časti v pomere ku praktickej časti 1:1, t. j. obe časti by mali mať rovnaký počet strán. Napríklad ak píšete bakalárku, odporúča sa mať 15 strán teoretickej a 15 strán praktickej časti a podobné je to aj pri písaní diplomovej práce. Takýto striktný rozsah však nie je podmienkou. Je to individuálne. Niekedy sa totiž pri písaní môže stať, že rozsah vašej teoretickej kapitoly bude menší ako druhá časť práce.

 

Štruktúra

Na prehľadnejšie čítanie poslúži členenie do podkapitol. Odporúča sa maximálne trojúrovňové členenie, aby sa text ľahšie čítal. Postupovať by ste mali od všeobecnejších faktov ku konkrétnejším. Mala by sa skladať z úvodu, jadra a záveru.

 

Čo by mala teoretická časť obsahovať?

Je dôležité, aby ste mali na pamäti, že teoretická časť tvorí podstatu praktickej časti. Mali by ste preto do nej zahrnúť problém, ktorý budete analyzovať v praktickej časti. Pracuje sa so získanými zdrojmi (internetové články, časopisy, knihy, monografie, iné diplomové práce a pod.). V teoretickej časti by nemali chýbať definície základných pojmov, analyzovanie problematiky a následné formulovanie teoretických východísk. Záver teoretickej časti by mal nadväzovať na začiatok praktickej časti.

 

Na čo si dať pozor?

  1. Nezabúdajte uvádzať všetky zdroje, s ktorými pracujete. Pokiaľ použijete parafrázu alebo citáciu a neuvediete autora, vaša práca sa bude považovať za plagiát.
  2. Pokiaľ potrebujete väčší rozsah teoretickej časti, pracujte iba s informáciami, ktoré vymysleli ,,iní“ autori – nové postrehy a nápady si radšej nechajte pre praktickú časť.
  3. Taktiež si dajte pozor, aby sa vaša práca týkala problematiky, ktorú máte popisovať a nepísali ste tak o zbytočných ,,omáčkach“.
  4. Pri celkovom písaní záverečnej práce sa riaďte podľa pravidiel vašej školy. Každá univerzita má svoje vlastné pravidlá.
  5. Nemali by ste skákať z problematiky do problematiky – práca by mala byť plynulá a prepojená.

 

 

Prvú časť o písaní osnovy pre bakalársku prácu nájdete TU.

Zdroj: seminarkybezprace.cz

Tagged , , , , ,

Pridaj komentár